czwartek, 1 maja 2014

"Gone. Faza Pierwsza: Niepokój" Michael Grant

„Gone. Faza Pierwsza: Niepokój” to pierwsza część powieści fantastycznej dla młodzieży, napisanej przez Michaela Granta. Amerykański autor urodził się w 1943 roku i jest współautorem takich serii, jak Animorphs i Everworld.

Spróbujcie wyobrazić sobie, że siedzicie w klasie. Mogłoby się wydawać, że to kolejny nudny, rutynowy dzień w szkole, jednak nagle wasz nauczyciel po prostu... znika. Co więcej, to samo dzieje się ze wszystkimi pozostałymi osobami, które mają powyżej piętnastego roku życia. Tak właśnie rozpoczyna się pierwsza cześć serii Gone. 

Sam jest zwykłym, niewyróżniającym się niczym chłopakiem. Mimo tego, to właśnie on podejmuje się tytułu burmistrza w niewielkim, opętanym przez chaos miasteczku, Perdido Beach. Wraz z przyjaciółmi musi zająć się  teraz noworodkami, chorymi i rannymi. Dodatkową tajemnicą okazują się paranormalne moce, które zyskują niektóre z dzieci. Zmutowane zwierzęta, niezniszczalna bariera, która otacza miasto, a także buntowniczo nastawione dzieciaki ze szkoły dla trudnej młodzieży... Czy Sam poradzi sobie z tymi wszystkimi problemami?

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat bez dorosłych? Obraz takiego miejsca został przedstawiony w Gone bardzo wyraźnie, negatywnie i... brutalnie. W mieście, w którym zaczęło rządzić prawo pięści, zapanował kompletny chaos. Myślę, że w realnym świecie stałoby się dokładnie tak samo.

Każda postać w książce ma swoją własną, oryginalną i niepowtarzalną osobowość. Poznajemy odważnego i odpowiedzialnego Sama, piekielnie inteligentną Astrid, tchórzliwego Quinn’a, pomocnego Edilio, pozbawionego zahamowań Caine’a, okrutnego Drake’a... To tylko kilku, spośród całego mnóstwa bohaterów. Obserwujemy też, jak niektórzy z nich zmieniają swoje zachowanie pod wpływem panującego w Perdido Beach chaosu.

Język, jakim posługuje się Michael Grant jest taki, jaki powinien być w młodzieżowej książce – prosty oraz przyjemny do czytania. Autor nie zanudza niepotrzebnymi wątkami lub opisami. Książka pełna jest wciągających, a czasami też zaskakujących akcji, które przeżywałam razem z bohaterami.


Wszystkim, którzy lubią odpocząć przy pełnych akcji, oryginalnych i młodzieżowych seriach, z czystym sumieniem polecam „Gone”. Nie jest to głęboka książka, ale zapewniam, że warto się z nią zapoznać. Moja ocena: 8/10Hej :). To moja pierwsza recenzja, mam nadzieję, że wyszła w porządku :). Napisana została jakiś czas temu, ale postanowiłam, że wstawię ją na dobry początek. Pierwszy post wstawiony został dość dawno, ale ostatnio miałam sporo nauki z powodu egzaminów gimnazjalnych i nietety niewiele czytałam. Dobrze, że to już przeszłość i mogę wreszcie zająć się blogiem. Na razie kończę, a już niedługo recenzja "Cienia wiatru".

8 komentarzy:

 1. Hej! Recenzja bardzo fajna :) Czytałem GONE już jakiś czas temu - świetna seria. Nie mogę doczekać się kolejnej recenzji. Pozdrawiam, Avenix

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, zapraszam cię do zabawy "Jakim jestem czytelnikiem?"! Więcej informacji u mnie :>

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się sięgnąć po tę serię. Chwilowo niestety cierpię na notoryczny brak czasu - jednak Twoja recenzją czuję się jak najbardziej zachęcona!

  OdpowiedzUsuń
 3. Znajduje się na mojej liście do jak najszybszego przeczytania... i cały czas skacze na coraz wyższą pozycję :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem, jak na pierwszą recenzję wyszła Ci ona naprawdę super. Oby tak dalej :)
  A o "Gone" słyszałam dużo dobrego, ale jak na razie się wstrzymuję :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam "Gone" ale tak jakoś nie mogłam się zmusić do tego by ją przeczytać. To znaczy pewnie zaczęłam :) Ale nie skończyłam. Najbardziej mi się spodobał Twój opis bohaterów. Dla mnie bardzo ważny dla ogółu całej książki. Lecz nie najważniejszy. Zróżnicowani ale właśnie o to chodzi aby nie byli tacy... Maślani? Chyba to dobre słowo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudowny bloguś! Kocham tego kotka z nagłówka *o* Jezu jak tu pięknie! Będę zaglądać jak najczęściej. Co do GONE to dla mnie za grube ;_; Ale może, skoro polecasz.

   Usuń